REKLAMA

Zarwij noc z 20 na 21 maja! Uczelniane muzea, galerie i placówki dołączają do Nocy Muzeów

Zarwij noc z 20 na 21 maja! Uczelniane muzea, galerie i placówki dołączają do Nocy Muzeów

Ciepła majowa noc (meteorolodzy, jak na razie, nie zapowiadają deszczu), tłumy chodzące od wystawy do wystawy i kilometrowe kolejki przed wejściami do muzeów. Tak zapowiada się noc z 20 na 21 maja. Planując tegoroczną Noc Muzeów nie zapomnijcie o uczelnianych muzeach.

Politechnika Wrocławska

W godz. 21.00-2.00 Radio Luz będzie nadawało audycję na żywo o tym, co dzieje się we Wrocławiu. Każdy, kto ma ochotę, może też przyjść do budynku C-8 i spróbować swoich sił przed mikrofonem.

Uniwersytet Wrocławski

Uczelnia prowadzi kilka muzeów. Z okazji Nocy Muzeów organizowane są również specjalne pokazy i wykłady. Na wiele z nich obowiązują zapisy.

  • Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Udostępniona będzie Wieża Matematyczna z tarasem widokowym. Wejścia organizowane są co pół godziny: pierwsze o godz. 18.00, ostatnie o godz. 23.30. Wpuszczane będą grupy po 50 osób.

Dodatkowo odbędą się wykłady związane z wystawami i kuratorskie oprowadzanie po ekspozycjach: o godz. 18.00 „Bellum et artes – casus Silesiae. Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII w.”; o godz. 20.00 „Sol Omnia Regit. Gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej – Niezwykłe zegary słoneczne”.

  • Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre

Przez cały wieczór na zwiedzających będą czekać przewodnicy. Dla dzieci prowadzone będą warsztaty związane z odlewami skamieniałości. Warsztaty będą rozpoczynać się o każdej pełnej godzinie, pierwsze o godz. 14.00, a ostatnie o godz. 19:00. Zapisy na warsztaty: 71 3759327.

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, ul. W. Cybulskiego 30

  • Muzeum Mineralogiczne

Zbiory Muzeum Mineralogicznego liczą ok. 30 tysięcy okazów minerałów z całego świata. W Noc Muzeów będzie można zobaczyć wystawy „Minerały świata” i „Minerały Polski”.  A między godziną 12.00 a 20.00 odbędzie się minigiełda minerałów oraz pokaz cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych.

Muzeum Mineralogiczne, ul. W. Cybulskiego 30

  • Ogród Botaniczny i Festiwal Ziół

Choć na spacer tematyczny „Rośliny, które zmieniły bieg historii” po Ogrodzie Botanicznym nie ma już miejsc, to ciągle można wziąć udział w innych wydarzeniach.

W sobotę 20 maja w godz.10.30–15.30 w ogrodzie odbędzie się „Warsztat Chwastożercy” z rozpoznawania i wykorzystywania ziół łąkowych i polnych. Na warsztat obowiązują zapisy na miejscu – w dniu wydarzenia – na stoisku „Chwastożercy Slow Food” w czasie Święta Ziół.

Liczba osób ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zapisów na miejscu.

Z kolei w niedzielę 21 maja w godz. 10.00–14:00 odbędzie się spacer zielarski, wykład pt. „Prozdrowotne właściwości barwników roślinnych”, warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz otrzymywania olejków eterycznych i warsztaty kosmetyków naturalnych.

Na warsztaty kosmetyków naturalnych obowiązują zapisy na miejscu. Lista będzie dostępna od godz. 9:00 pod Wierzbą Muzyczną.

Wstęp na Święto Ziół możliwy jest na podstawie biletu zakupionego w kasie Ogrodu Botanicznego.

Ogród Botaniczny, ul. Henryka Sienkiewicza 23

Akademia Sztuk Pięknych i Biennale Sztuki Wro

W Galerii Geppart ASP Wrocław odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawach zorganizowanych w ramach 20. Biennale Sztuki Mediów WRO oraz po budynku.

Po wystawie „Męski, żeński, neutralny” będą dwa oprowadzania: o godz. 19.00 w języku ukraińskim z Mariią Serhiienko i o godz. 22.00 z Pawłem Janickim. Wystawę będzie można oglądać w godz. 12.00–23:00.

Z kolei o wystawie „Co powie feministyczna Alexa?” opowie Piotr Krajewski o godz. 18:00 i Dominika Kluszczyk o godz. 20.00.

Piekarnia Żywa Kultura, Księcia Witolda 66

Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna

Uczelnie razem z Dominikanami przygotowują czytanie fragmentów „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego w krypcie pod Kościołem św. Wojciecha we Wrocławiu, gdzie odbywa się akcja inscenizowanego fragmentu powieści.

Czytania organizowane będą 19 i 20 maja. Wejścia będą co godzinę, pierwsze o godz. 20.00, ostatnie o 23:00.

Krypta pod Kościołem Św. Wojciecha, plac Dominikański 2.

Akademia Sztuk Pięknych 

W ramach uroczystego finisażu wystawy „Forma i kolor” Małgorzaty Dajewskiej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki oraz prezentacja książki Eweliny Kwiatkowskiej pt. „Wrocławskie Środowisko Artystyczne – Małgorzata Dajewska”.

Na wystawie prezentowane są najnowsze dzieła artystki: kilkadziesiąt obiektów artystycznych, wśród nich rzeźby wykonane ze szkła optycznego, unikalne w formie i kolorze, formy hutnicze i malarstwo. 

Eklektik Art: godz. 20:00 i 22:00, Zamkowa 1

Uniwersytet Medyczny

Bez rezerwacji w godz. 14.00-22.00 można zwiedzać Muzeum Farmacji. Oprócz wnętrza wyjątkowej kamienicy, można zobaczyć m.in. rekonstrukcję średniowiecznej pracowni alchemicznej, wnętrze renesansowej apteki, wystawę poświęconą lekom naturalnym i dawnym narzędziom do produkcji środków leczniczych oraz ekspozycję, która przedstawia analityczną aparaturę pomiarową oraz leki syntetyczne i półsyntetyczne.Niestety na warsztaty farmaceutycznie nie ma już miejsc.

Muzeum Farmacji we Wrocławiu – Dom Śląskiego Aptekarza, ul. ul. Kurzy Targ 4

Uniwersytet Dolnośląski DSW

Uczelnia przygotowała wystawę cyfrowych kolaży wykonanych przez studentów kierunku Media kreatywne. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 19.00 prelekcją i dyskusją z autorami prac na temat związków między sztuką słowa a sztuką obrazu.

Uniwersytet Dolnośląski DSW, Strzegomska 55B

źródło: wroclaw.pl

Czytaj także