Kijów oficjalnie stał się miastem partnerskim Wrocławia! Podpisane w środę (15 marca) porozumienie przypieczętowało trwającą już od dawna współpracę między miastami. Mer Kijowa Witalij Kliczko nazwał nowe przymierze „symbolicznym”. – To dla nas zaszczyt – mówił z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dla całej Ukrainy jest to też krok w kierunku wspólnoty europejskiej. Przeczytajcie i zobaczcie wideo!
Społeczność ukraińska rośnie we Wrocławiu od kilku lat, a od wybuchu wojny stolica Dolnego Śląska była jednym z naturalnych kierunków ucieczki przed rosyjską agresją. – Nasi ukraińscy przyjaciele przebyli drogę z domu do domu – powiedział Jacek Sutryk podczas uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy miastami.
Inicjatywa partnerskiej współpracy pomiędzy Wrocławiem i Kijowem pojawiła się w 2019 roku, a nabrała rozpędu po wybuchu wojny na Ukrainie i podczas Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu w maju 2022 roku.
– Nasze relacje z Kijowem w sposób formalny, jeszcze bez partnerstwa, trwają już od dobrych kilku lat. Dziś to właśnie Wrocław jest drugim domem dla wielu Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali do nas i razem z nami budują wspólnotę miasta – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Kijów to drugie miasto na Ukrainie, z którym Wrocław zawarł tego typu porozumienie (w 2001 r. podpisano umowę z Lwowem). Tym samym Kijów będzie 16. miastem partnerskim Wrocławia.
W listopadzie 2022 roku radni miejscy Wrocławia przegłosowali uchwałę o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Kijowem.
Podpisanie porozumienia miast partnerskich zacieśni kanały pomocy między miastami, a w przyszłości pozwoli wspomóc odbudowę zniszczonego Kijowa.
– Witalij, raz jeszcze dziękujemy Ci za piękne słowa. Jesteśmy pełni uznania dla bohaterskiej walki Ukraińców. Tu we Wrocławiu wiemy, że ta wojna nie toczy się tylko o wolną i niepodległą Ukrainę. To wojna o wolną, niepodległą, pozbawioną dyktatorskich władz Europę. I w tym sensie tu we Wrocławiu macie i zawsze mieć będziecie przyjaciół, sprzymierzeńców, a w przyszłości także tych, którzy będą Wam pomagali w odbudowie kraju – dodawał prezydent Wrocławia.
Podpisane porozumienie to nie tylko pomoc dla potrzebujących Ukrainek i Ukraińców pochodzących ze stolicy ich kraju. Jest ono także symbolicznym krokiem w kierunku przyłączenia Ukrainy do wspólnoty europejskiej, o co od wielu lat zabiegają.
Podczas uroczystości podpisania porozumienia prezydent Wrocławia zaznaczył, że tak duża społeczność ukraińska rodzi pewne zobowiązania dla Wrocławia. Jednocześnie podziękował za to, że wrocławianie potrafią budować miasto i silną wspólnotę oraz bezinteresownie nieść pomoc.
Podkreślił także, że najważniejsza jest teraz pomoc w doraźnych potrzebach, a w przyszłości, niezbędna będzie pomoc przy odbudowie gospodarki, edukacji, aż w końcu będzie można pomyśleć o turystyce.
– Jest to wspaniały przykład braterstwa, dobrego sąsiedztwa, jesteśmy dumni, że możemy tutaj dzisiaj być i podpisać tak ważne porozumienie. Slava Polsce i slava Ukrainie – powiedział przebywający we Wrocławiu przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa, Wlodymyr Bondarenko.
Po podpisaniu dokumentów w gabinecie, prezydent Wrocławia i delegacja z Ukrainy odsłonili herb Kijowa, który tym samym dołączył do herbów innych miast partnerskich Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 roku zawarto umowę z gruzińskim Batumi.
Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Po wybuchu wojny na Ukrainie tysiące mieszkańców, organizacji pozarządowych ruszyły z pomocą osobom, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska. Urząd Miejski od pierwszych dni koordynował i aranżował pomoc instytucjonalną – zapewniając noclegi, wydając posiłki. Uruchomione zostały trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów – WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Dziś w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych uczy się ok. 20 tys. dzieci z Ukrainy.
Źródło: Wroclaw.pl, Magdalena Pasiewicz