We wtorek 28 lutego planowana jest akcja krwiodawstwa – i będzie ona wyjątkowa, bo zorganizowana przez uczniów z XIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Hauke-Bosaka we Wrocławiu. Jeszcze nie jest za późno na oddanie krwi. Obecnie we wszystkich czterech typach występuje niedobór czynników Rh i O. Sprawdź naszą najbliższą lokalizację i kiedy możesz wziąć udział w procesie darowizny już dziś. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź nasz link poniżej:
Twoja krew może uratować komuś życie!
Akcja krwiodawstwa organizowana jest przez Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu we współpracy z RCKiK oraz firmami, takimi jak: MVGM, Juventus i Archicom.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa posiada niepokojąco niskie stany w czterech grupach: O Rh+, O Rh-, A Rh- oraz A Rh+.
Jak przygotować się do oddawania krwi?
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i pytań związanych z wywiadem lekarskim.
Przed oddaniem krwi należy:
- być wypoczętym,
- zjeść lekki niskotłuszczowy posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce),
- unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina),
- pić dużo wody lub soków owocowych.
Z kolei nie należy:
- palić papierosów – co najmniej pół godziny przed oddaniem krwi,
- spożywać alkoholu 24 godziny przed oddaniem krwi.
Co mieć ze sobą?
W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
W przypadku posiadania dokumentu tożsamości bez numeru PESEL – np. legitymacji ucznia czy studenta konieczne jest okazanie zaświadczenia lub innego dokumentu zawierającego wiarygodny numer PESEL. Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające.
Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych oraz nie trzeba znać swojej grupy krwi.
Źródło: www.wroclaw.pl